Óvodai programunkban kiemelt a környezeti nevelés, a környezet védelemére nevelés. Örökös Zöld Óvoda címmel rendelkezünk, 2017 óta az Oktatási Hivatal Bázisintézménye vagyunk. 2018. évtől pedig, Óvodakert Mentori feladatokat is ellátunk.
2012-ben az óvoda épületének korszerűsítésével egyidejűleg elkezdtük az udvar tudatos, strukturált átalakítását is. Próbálunk olyan tereket létrehozni, hogy legyen hely a szabad mozgásra, játékra, a pihenésre, vizsgálódásokra és a kerti tevékenységekre egyaránt.
A környezettudatos magatartásformák kialakításának alapja a sok-sok gyakorlati tapasztalat, a környezethez való pozitív érzelmi kötődés. Ennek megvalósulását segítjük elő óvodánkban azáltal, hogy a kerti munkát megismertetjük a gyermekekkel, őshonos fajokat, gyógy- és fűszernövényeket termesztünk, biogazdálkodást folytatunk. Kertünk gondozása során a gyermekek azt is megtapasztalják, hogy nincs hasznos és káros élőlény.
A szabadban megtapasztaltuk az évszakváltás jeleit, amikor udvarunk fái őszi színekben pompáztak. Az avar nem kevés munkát adott erre az időszakra. A nyáron árnyékot adó fák lehullott lombját szorgos kezek gereblyézték össze. Jó játék volt a felhalmozott levelekben hempergőzni, a kupacokat átugrálni. A csodás színű levelekkel csoportszobáinkat is díszítjük.
A kerti növényeink gondozása is rendszeres tevékenységünk, ami a különböző évszakokban eltérő feladatokat jelent számunkra.
Betakarítottuk a beért terméseket, a keletkező növényi hulladékot pedig a komposztálóba gyűjtöttük. Az ágyásokban fellazított talajba ültettük el a szülőktől kapott eperpalántákat.
Kertünk terméseit próbáljuk minél változatosabb formában felhasználni, fogyasztjuk őket frissen és különböző tartósítási eljárásokat is kipróbáltunk.
A napraforgó magjainak kipergetésével pedig a téli madáretetésre készülünk fel. Tavasz közeledtével a kerti ágyások előkészítése, magvak vetése, palántázás és a kerti növények gondozása történik a gyerekekkel közösen.
Jagaditsné Bajczi Erika óvodapedagógus, környezeti nevelő