„Hétszínvirág-nap” a Hóvirág csoportban

2020.11.18.

Régi hagyomány szerint „Hétszínvirág napon” történik az új gyerekek köszöntése játékos keretek között, általában a Szülők részvételével, amit a jelen helyzet nem tett lehetővé.
Ezen a napon a régebben,1-2 éve óvodába járó gyerekek köszöntik társaikat, a kicsiket, vagy újonnan érkezetteket. A játékhoz a drámapedagógia módszereit használtam fel, ami cselekvésközpontú tevékenységekben mutatkozott meg. Ezek a módszerek hatnak a gyermekek gondolkodására, meglévő ismereteiket játékos módon feleleveníti, „előhívja”, izgalmassá teszi a cselekvést a gyermekek számára. Emlékezetükbe érzelmeiken keresztül rögzül a játékos fejlesztés.

A Hóvirág csoportban így történt a köszöntés:
Varázsmanó V.Katajev: Hétszínvirág című meséjét küldte a Hóvirág csoportos gyerekeknek, amit felolvastam, figyelmesen meg is hallgatták. Elmondtam, hogy Varázsmanó megkért arra, segítsek, mert tudta, hogy nagyon ügyes segítőim vannak a Hóvirág csoportban. Szeretné, ha megtalálnák, visszaszereznék a gyerekek a szirmokat, amiket Annuska szétszórt a mesében, hátha valakinek még segítségére lehetne ez a varázslatos virág!
Lelkesen vállalkoztak a feladatra.
Minden gyerek homlokára rajzoltam egy Varázsvirágot (arcfestékkel), ami azt jelezte, hogy a virágszirmokat keresők csapatába tartoznak, ők a Varázsmanó Segítői.

7 db borítékot kellet megkeresniük a csoport különböző részein, ezek egy-egy színű szirmot jeleztek, a dobókocka számképei is rajta voltak a borítékon, a borítékban pedig különféle feladványok, amiket a Segítőknek meg kellett oldaniuk, abban az estben kaphatták meg az aktuális színű szirmot.
Nagy igyekezettel keresték a borítékokat, amit a szőnyegre növekvő sorrendben összeraktunk. (Gyakorolhattuk közben a számképek felismerését, ezt ellenőriztük számolással). Majd egyenként kinyitottam a borítékokat, a benne lévő feladványt felolvastam.

A gyerekek lelkesen, örömmel vettek részt a mozgásos, a figyelem-, az ügyesség-és értelemfejlesztő feladványok végrehajtásában. Olyan játékos tevékenységeket kért Varázsmanó a gyerekektől, ami nem volt ismeretlen számukra, így rövid idő alatt teljesíthették a kérését. Kapcsolódott a színekhez, állatokhoz, növényekhez (ezek az elmúlt időszak betervezett témáihoz szorosan kötődtek). Egy-egy mozgásos tevékenységgel is fokoztam a hangulatukat, mint a Papucsválogató, Színcica, Akadálypálya – különféle állatok mozgásának utánzásával…
Figyeltek egymásra, végig fegyelmezetten, örömmel, izgalommal teljesítették a feladatot, hogy Varázsmanónak vissza tudják adni a Hétszínvirág szirmait.
Mikor minden „próbát”kiálltak a segítők, mindenki kapott egy-egy „varázs-hétszínvirágot”, hogy emlékezzen a játékra, és arra, hogy Ők is tudnak varázsolni!
A játék után két régi óvodásunk köszöntötte az idén érkezett HÉTSZÍNVIRÁG ÓVODÁBA járó gyerekeket ugyancsak egy aprósággal.

Nagy Magdolna
óvodapedagógus