Beszoktatás a Zümi csoportban

2020.08.07.

„Hej Óvoda, óvoda…, óvoda…” Az óvodai életbe való bekapcsolódás az új kiscsoportosoknak és szüleiknek egyaránt nem könnyű. Teljesen új szokások, szabályok, új felnőttek és új társak várják a 3. életévüket betöltött gyermekeket. „Az anyás beszoktatás a bölcsődei nevelés „találmánya”, melyet az óvodák jelentős részében is alkalmaznak. Az óvodában a leggyakrabban a leválás a központi téma. A Zümi csoportban az idei nevelési évben 8 kisgyermek érkezett és ismerkedett meg a felnőttekkel és új csoporttársakkal. Volt, aki hamar otthon érezte magát, de voltak olyanok, akiknek nehezebben ment. A beszoktatás folyamatában a csoportban dolgozó felnőttek aktívan részt vesznek. A gyermekeknek felkínáltunk érdekesebbnél érdekesebb tevékenységeket, otthonos légkört teremtettünk, hogy minél könnyebb legyen az elválás. A jó idő is segítségünkre volt, hisz hamar megismerkedhettek az udvari élettel is és kipróbálhatták az udvari játékokat, homokvárakat építhettek, süteményeket süthettek és bekapcsolódhattak a körjátékokba. Az első hetekben felfedezték az óvodát, a mosdót, az öltözőt, a szomszéd csoportokat, meglátogattuk a konyhás néniket, és jelverseket és énekeket hallgathattak a szabad játék idejében. Sok mesét, verset, mondókát, éneket hallhattak az óvó néniktől és nagyobb társaiktól is. Bekapcsolódtak a dramatikus játékokban, de aki csak szemlélődni szeretett volna arra is volt lehetősége, majd ha úgy érzi, hogy szeretne, bekapcsolódik.

                                              A legfontosabb, hogy jól érezzék magukat, az új ingereket befogadják és mindennapjaik színesek és változatosak legyenek.  Ahogy a gyerekeknek, a szülőknek is segítséget kell nyújtani ahhoz, hogy megtalálják a helyüket, a szerepüket a szülői közösségben, ahol elfogadják őket olyannak, amilyenek. Az első szülői értekezletet egy játékos ismerkedéssel kezdtük, ahol az új csoporttagok bemutatkoztak, meséltek gyermekeikről és magukról is. A minél szorosabb együttműködés kialakításához fontos, hogy óvodán kívül, kötetlenebb helyzetekben is együtt legyenek a gyerekek, felnőttek, a családok minél több tagja, ezért minden évszakban szervezünk olyan közöolyan közös programot, ahovámindenki eljöhet és minden család jól érezheti magát. Ilyen volt a Dió ünnep október elején, ahol kicsik és nagyok válogathattak és kipróbálhatták a népi játékokat, lovas kocsikázhattak, és finom diós alapanyagú süteményeket kóstolhattak. Jó volt látni,hogy kezdenek kialakulni baráti kapcsolatok a gyermekek és a szülők között is. Befogadták a kicsiket és a nagyokat is a „ régi” Zümi csoportosok és egy igazi kis méhkas alakul ki az elkövetkező években. Lassan egy másfél hónap elteltével elmondhatjuk, hogy a gyermekek reggelente jókedvűen, mosolygósan érkeznek meg csoportunkba és mind a 29 Zümi csoportos gyermek jól érzi magát nálunk. Marton Lívia mesterpedagógus

Óvodás

Ovis csoport

Óvoda

Óvodapedagógus

Lépjünk kapcsolatba!

Címünk: 8400 Ajka, Béke u. 6/A

Telefon: (06) 88/508-140

Email: ovodaajka@gmail.com

Óvodai ügyintézés: H-P: 8:00 - 16:00 óráig