Bázisintézményi szakmai nap a Hétszínvirág Óvodában – Óvodai tehetséggondozás

Az Ajka Városi Óvoda pedagógusai által kidolgozott, a nevelőmunka területén eddig elért eredményeink, “jó gyakorlataink”, innovációink bemutatására már több alkalommal is sor került, hiszen 2017. óta az Oktatási Hivatal Bázis Intézményeként részt veszünk a tudásmegosztásban.
2020. december 10-én került sor arra az online szakmai napra, melynek fő célkitűzése az óvodai tehetséggondozás bemutatása, a Hétszínvirág és a Patakparti óvodában folyó tehetséggondozói program,- kiemelten a logikai-matematikai és a térbeli-vizuális kompetenciák területén történő fejlesztési lehetőségekre bemutatása.
Sajnos a kialakult járványügyi helyzet új kihívások elé állítottak minket is, hiszen Bázisintézményként egyik célkitűzésünk, hogy megmutassuk hogyan valósítható meg a gyakorlatban a kidolgozott jó gyakorlatok, innovációk. Ehhez az elvhez igazodva videó felvételt készítettünk két tehetségműhely foglalkozásról, így az érdeklődő pedagógusok a gyakorlati munkánkba is bepillantást nyerhettek.

Magyar Éva mesterpedagógus, Bázisintézményi koordinátor köszöntötte a résztvevőket és ismertette a programot. A szakmai nap első felében Kaposiné Kundermann Lívia mesterpedagógus, szaktanácsadó bemutatta az Ajka Városi Óvodát, majd beszélt arról, hogyan történik óvodáinkban a kiemelkedő képességű, kreatív gyermekek felfedezése, azonosítása, személyiségük fejlesztése különböző gazdagító programok keretében a sokszínűség elvének hangsúlyozásával. Szó esett arról, hogy a műhelymunkák keretében, egyéni, mikro, vagy kiscsoportos formában komplex program kidolgozásával segítjük a gyerekek tehetségének kibontakozását. Tehetségpontként való működésünk valamint Pedagógiai Programunkban megfogalmazott értékek ezt a célt is szolgálják. Az óvodai tehetséggondozás a tehetségígéretek megtalálásával kezdődik, majd a fejlesztés egyénre szabott módjaival folytatódik. Az online szakmai nap további részében Kerekes Attila és Nagy László óvodapedagógusok mutatják be a Hétszínvirág Óvoda Töprengő – sakk tehetségműhelyének munkáját, majd egy 20 perces videó felvételt láthattak a résztvevők a műhelyfoglalkozásról, a Polgár Judit által kidolgozott Sakk játszótér program óvodai alkalmazásáról, hogyan lehet játékosan, a fokozatosság elvét betartva megvalósítani a kitűzött célokat. Szó esett arról is hogyan fejleszthető a gondolkodás, a problémamegoldás képessége és a türelem.

Ezt követte a Patakparti Óvoda „Kreatív Kezek” tehetségműhelyének bemutatása. Bali Mónika óvodapedagógus, műhelyvezető ismertette a főbb célokat, feladatokat a szakmai napba bekapcsolódók számára. A gyakorlatban történő megvalósításról egy 20 perces videót csatoltunk be, ahol az adventi ünnepkörhöz kapcsolódóan a gyertyakészítés többféle technikájával ismerkedtek a műhelybe járó gyerekek. A szakmai napról közben folyamatosan érkeztek chaten a pozitív visszajelzések. A program zárásaként Bali Mónika karácsonyi hangulatot idéző énekével köszöntünk el a résztvevőktől.
Tartalmas, ötletadó szakmai napot zártunk, melyet az eredményesség mérő kérdőíveket is igazoltak.

Magyar Éva
Bázisintézményi koordinátor